نخ

بافندگی راپیری

بافندگی راپیری

در این نوع بافندگی، از یک جسم جامد سخت یا انعطاف پذیر، به نام راپیر، برای پود گذاری استفاده میکنند. راپیر حرکت رفت و برگشت دارد. هنگام پود گذاری سر آن نخ پود را میگیرد و آن را در دهنه کار حمل میکند. پس از رسیدن به مقصد برای گرفتن پود بعدی بر میگردد تا یک سیکل کامل شود. این ماشین های بافندگی به دو نوع تقسیم میشوند:

1- ماشین تک راپیری: در این ماشینها از یک راپیر خشک استفاده میشود. راپیر خشک یک میله از جنس فلز یا کمپوزیت های مختلف است و معمولا سطح مقطع دایره ای شکل دارد. راپیر از یک سمت وارد دهنه کار میشود؛ سر نخ پود را از طرف دیگر میگیرد و به حالت کشیده در دهنه کار قرار میدهد (شکل 1). بنابراین تک راپیر نخ را فقط در یک مسیر میبرد و نصف حرکت آن زاید است. طول راپیرهای تکی برابر با عرض ماشین بافندگی است. به همین خاطر وزن و سختی راپیر باید به حدی باشد که بتواند به طور مستقیم در داخل دهنه حرکت کند؛ در نتیجه ماشین های تک راپیری محبوبیتی ندارند.

2- ماشین های دو راپیری: در این ماشین ها از دو راپیر استفاده میشود. یک راپیر، که دهنده نامیده میشود، نخ پود را در یک طرف ماشین بافندگی از آکومولاتور میگیرد و به وسط دهنه کار میبرد و به راپیر دوم، که گیرنده نام دارد، انتقال میدهد. راپیر گیرنده نخ پود را میکشد و به طرف دیگر ماشین میآورد. در این ماشین نیز مانند ماشین تک راپیری فقط نیمی از حرکت راپیر برای پودگذاری استفاده میشود. ماشین های دو راپیری میتوانند از راپیر خشک و راپیر نرم یا الاستیک استفاده کنند (شکل2).

در ماشین های دارای راپیر نرم، راپیر حالت تسمه ای دارد که دور یک غلتک دوران کننده میپیچد (شکل3). در مقایسه با ماشین های دو راپیری خشک، این ماشین ها به فضای کمتری نیاز دارند و میتوان عرض آنها را کمتر در نظر گرفت. ماشینهای دو راپیری نرم متداول تر از ماشین های تک راپیری اند. شکل 4 یک ماشین دو راپیری نرم را نشان میدهد. ماشین های بافندگی راپیری به خاطر کارایی دقيقشان معروف هستند.

از سال ١٩٧٢ ماشین راپیری به عنوان یک ماشین بافندگی انعطاف پذیر، چند کاره و موفق تکامل یافته است. از این ماشین ها در بافت منسوجات خانگی و پارچه های صنعتی بسیار استفاده میشود. به خاطر طراحی خاص برای کاربرد چند منظوره، در این ماشین میتوان از پشم، پنبه و الیاف مصنوعی و حتی نخ های فیلامنت، ابریشم ظریف و نخ های فانتزی نیز استفاده کرد.

حرکت دفتین

شکل ٥ هندسه دهنه و حرکت دفتین را در ماشین راپیری نشان میدهد. برای حرکت دفتین یک مسیر لوله مانند روی دفتین هست که هنگام دفتین زدن در زیر نخ های تار دهنه پایین قرار میگیرد. گریپر و تسمه راپیر نزدیک به نخ های تار و روی این مسیر حرکت میکنند. مزیت این سیستم این است که شیء از داخل نخهای تار عبور نمیکند.

ترمز نخ پود

ترمز الکترونیکی نخ پود باعث میشود نخ پود کشش کمتری برای فرایند پود گذاری نیاز داشته باشد. این ترمز، با کنترل الکترونیکی، نیروی قابل برنامه ریزی و مدت قابل قبول، باعث کاهش ضایعات نخ پود و پایین آمدن تکرار پارگی های آن میشود. کنترل اتوماتیک تغذیه کننده، در هنگام پارگی نخ پود باعث جابجایی تسمه می شود و از توقف ماشین جلوگیری میکند. یعنی اگر نخ پود قبل از تغذیه کننده پاره شود، میکرو پروسسور تغذیه کننده را عوض میکند. زمانی که اپراتور نخ پاره را تعمیر کرد، تغذیه کننده اولی دوباره شروع به کار میکند. ترمز الکترو مغناطیسی (1)، که نیرو و زمانبندی آن قابل تنظیم است، نخ پود را بعد از مصرف مقدار لازم متوقف میکند. قبل و بعد از فرایند پود گذاری ترمز پود، نخ پود را محکم نگه میدارد. ترمز قبل از مبادله نخ در وسط  دهنه کار و قبل از کشیده شدن آن به سمت راست پارچه، بسته میشود. (شکل 6)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن