نخ

مکانیزم تشکیل دهنه ژاکارد

مکانیزم تشکیل دهنه ژاکارد

ژوزف ژاکارد (١٨٢٤-١٧٥٢) ماشین ژاکارد اولیه را اختراع کرد (شکل١).

طرح مکانیزم تشکین دهنه ژاکارد محدودیت ندارد و هر چند ساده به نظر میرسد اما از بخشهای زیادی تشکیل شده است و نصب و نگهداری آن نسبتاً گران است. از نظر تولید پارچه های بدون عیب، مکانیزم های ژاکارد بیش از دابی و بادامک قابل اطمینان اند.

ماشینهای ژاکارد بالاترین سطح کنترل نخ های تار را دارند و این به خاطر کنترل جداگانه یا گروهی نخ های تار در عرض بافت پارچه است. این ماشین ها میتوانند پیچیده ترین طرحها را از قبیل تصاویر در پارچه های تاری- پودی ببافد (شکل 1). ماشینهای ژاکارد میتوانند با مکانیزم های یک بالا بر یا دو بالا بر به صورت مکانیکی یا الکترونیکی کار کنند؛ هر چند ماشینهای جدید همه دو بالا بر هستند. اخیراً از ژاکاردهای بسیار مدرن با سیستمهای الکترونیکی برای وارد کردن داده های مربوط به طرح بافت استفاده میکنند.

دستگاه های ژاکارد مدرن به کنترل و راه اندازی بیش از ١٢٠٠ نخ هارنیش با راپورت پودی ٩٠٠٠ پیک مجهز اند و چند دستگاه را میتوان روی یک ماشین بافندگی قرار داد تا قابلیت بافت طرحهای مختلف در آن افزایش یابد. سیستم های ژاکارد در بالا ماشین بافندگی نصب میشوند (شکل ٣).

ژاکارد یک بالا بر – یک سیلندر فرمان

ساده ترین مکانیزم ژاکارد است که اصلا از آن استفاده نمیشود (شکل ٤). نقشه پارچه به صورت کارت های پانچ شده و متصل به صورت یک زنجیر است. هر کارت روی زنجیر معادل یک پود است. یک سوزن و یک قلاب یا پلاتین برای هر سر نخ تار وجود دارد. کارتهای نقشه بر روی یک سیلندر چهار طرفه طوری قرار میگیرند که هر کارت روی یک طرف سیلندر باشد. فنرهای مارپیچ سوزنها را به طرف سیلندر فشار میدهند. اگر در مقابل سوزن خاصی یک سوراخ در کارت وجود داشته باشد، سوزن به سوراخ وارد و قلاب با بالابر درگیر خواهد شد؛ در نتیجه در حین حرکت بالابر به سمت بالا ، قلاب و نخ تار متصل به آن بالا خواهند رفت. اگر هیچ سوراخی در جلوی سوزن نباشد، قلاب با بالابر درگیر نمیشود و بالا نمیرود. پس از هر پیک، سیلندر از جلوی سوزنها کنار میرود و میچرخد تا یک کارت جدید حاضر شود؛ سپس به سمت سوزنها بر میگردد.

ظرفیت یک دستگاه ژاکارد با تعداد قلابها یا سوزنهای آن مشخص میشود.

ژاکارد دو بالابر – یک سیلندر فرمان

یک ژاکارد دو بالا بر با یک سیلندر فرمان دو مجموعه تیغه بالابر دارد که در طول دو پیک، در جهت مخالف یکدیگر بالا و پایین میروند. شکل ٥ یک ماشین ژاکارد مکانیکی دو بالابر با دو سیلندر فرمان را نشان میدهد. سوزنهای نقشه خوانی به فنرهایی از جنس فولاد سخت مجهز اند.

ژاکارد دو بالا بر – دو سیلندر فرمان

اساس عملکرد این ژاکارد مشابه ژاکارد دو بالابر به یک سیلندر فرمان است. از دو سیلندر، یکی برای کارت نقشه های زوج و دیگری برای کارت نقشه های فرد استفاده میشود.

ژاکارد الکترونیکی

در شکل 6 یک ژاکارد الکترونیکی نشان داده شده که دو بالابر دارد. در دستگاه های ژاکارد الکترونیکی، از فلاپی دیسک برای نگهداری و انتقال داده های بافت استفاده میشود. البته میتوان این داده ها را از طریق شبکه مستقیماً به سیستم وارد کرد.

اولین ژاکارد الکترونیکی را کمپانی بوناس در ایتمای ١٩٨٣ میلان به بازار معرفی کرد. ماشینهای ژاکارد الکترونیک از اخرین تکنولوژیهای کامپیوتری استفاده میکنند. نقشه های پارچه را میتوان بر روی صفحه نمایش داد و در فلاپی یا دیسک سخت ذخیره کرد. نقشه ها، بافتها و برنامه های کامپیوتری را میتوان به راحتی عوض کرد. همچنین میتوان ماشین را به یک شبکه خارجی وصل کرد تا داده ها مبادله شوند. سایر تسهیلات عبارت اند از: اصلاح و تصحیح نقشه و داده های برنامه، معکوس کردن طرح، قرینه سازی و بالاخره قرار دادن و پاک کردن نقاط دلخواه. در نمایشگاه ایتمای ١٩٩٩ پاریس سیستم کنترل نهایی نخهای تار ماشین ژاکارد معرفی شد. در این سیستم، کامپیوتر میتواند حرکت هر نخ تار را جداگانه تغییر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن